Dlaczego bolą stawy?

Bóle stawów mówią o tym, jak bardzo je zaniedbaliśmy. Między innymi otyłość, częste przeciążenia, zła dieta oraz zaburzenia genetyczne, znacznie przyspieszają ścieranie się chrząstki stawowej. Wtedy zaczynamy odczuwać „chrupanie w kościach” i dopada nas reumatyzm.

Czynniki wywołujące bóle stawów

Stawy to połączenia kości („zawiasy”). W naszym ciele istnieje wiele różnych stawów, są stawy niewielkie, jak np. stawy palców oraz bardzo duże, np. staw barkowy. Stawy są chronione przed uszkodzeniem przez chrząstkę stawową. Kiedy jednak chrząstka, zaczyna się ścierać, wówczas rozpoczyna się choroba zwyrodnieniowa stawów.

Ścieranie się chrząstki przyspieszają także takie czynniki, jak: nieprawidłowa budowa stawów, urazy, zaburzenia ukrwienia czy cukrzyca. Bóle stawów są też wywoływane przez otyłość, nadmierne oraz często powtarzające się przeciążenia stawów, częste przyjmowanie nieprawidłowej postawy, podnoszenie ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach.

Do czego prowadzą nieleczone bóle stawów?

Na początku chrząstka, która powleka kości zaczyna się zmieniać. Jej powierzchnia staje się chropowata i nierówna. Z biegiem czasu może całkowicie się zetrzeć, wówczas kości są pozbawione osłony i zaczynają ocierać się o siebie. To z kolei często prowadzi do deformacji stawu. Zdeformowane stawywypełniają się osteofitami. Są to narośla, które nie tylko jeszcze bardziej go zniekształcają, ale także utrudniają poruszanie się i wywołują bóle stawów oraz ich sztywność.

Najbardziej na ścieranie narażone są stawy kolanowe, biodrowe, dłoni, stóp oraz kręgosłup. To one na co dzień cierpią najbardziej.

Jeżeli odczuwasz „chrupanie w stawach”, cierpisz z powodu dolegliwości wywołanych przez choroby reumatyczne, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą. Zaniedbane stawy wymagają pomocy dobrego fizjoterapeuty. Odpowiednia rehabilitacja, reedukacja poprawnych wzorców ruchowych oraz właściwa dieta, koniecznie z dużą ilością wypijanej wody, są w takiej sytuacji konieczne, by uratować się przed kalectwem. Warto też sięgnąć naturalne suplementy diety bogatymi w kolagen, który odżywi i wzmocni tkanki stawowe.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *